282366_1074898045882522_3617511149577881748_n

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to  niewątpliwie znakomita okazja na przeprowadzenie akcji profilaktycznej wśród społeczeństwa. W tym roku jednak przedsięwzięcie zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii objęło swoim zasięgiem całą Polskę, a dokładnie 9 miast: Wrocław, Warszawę, Kraków, Poznań, Lublin, Gdańsk, Łódź, Katowice i Białystok. Zgodnie z planem 20 marca odbyły się akcje we Wrocławiu i w Łodzi, które przyciągnęły tłumy zainteresowanych.

We Wrocławiu każdy chętny mógł odwiedzić Arkady Wrocławskie, gdzie PTSS Wrocław przygotował aż 7 stanowisk. Przeprowadzano między innymi instruktaż higieny jamy ustnej, a także tłumaczono, w jaki sposób kontrolować stan własnej błony śluzowej i dostrzegać pierwsze symptomy chorób. Tradycyjnie nie zabrakło przeglądów stomatologicznych, natomiast nowinką było stanowisko porad dietetycznych, gdzie każdy mógł dowiedzieć się, jak się odżywiać, aby zachować białe zęby i zdrowe dziąsła. Podkreślano również wpływ chorób ogólnoustrojowych na zmiany w jamie ustnej (i odwrotnie), zapewniając przy okazji, na kolejnym stanowisku, możliwość pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

Absolutną nowością były stanowiska skierowane dla najmłodszych i najstarszych pacjentów. W „kąciku dziecięcym” każde dziecko mogło zalepić „dziurę” w sztucznym zębie plasteliną i w ten sposób poprzez zabawę uczyć się, na czym polega wizyta u dentysty. Dla seniorów przygotowano film pokazowy na temat użytkowania implantów, prezentowano implanty i protezy, a także udzielano porad protetycznych zainteresowanym. Wbrew pozorom często użytkownicy protez niewłaściwie dbają o ich higienę, co może prowadzić do chorób błony śluzowej jamy ustnej, jak również do szybszego zużycia protezy ruchomej.

Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a dzięki pomocy sponsorów: CuraproxKol – Dental i Fundacji „Z uśmiechem przez życie” udało się przeprowadzić ją na najwyższym poziomie. Łącznie w akcji wzięło udział ponad 300 osób, co czyni ją najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem wrocławskiego oddziału PTSS w bieżącym roku akademickim. Wyjątkowy charakter tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej związany jest oczywiście z odbywającym się w tym roku w Poznaniu Światowym Kongresie Stomatologicznym FDI 2016.

Wydarzenie zakończyło się całkowitym sukcesem, który PTSS Wrocław ma zamiar jak najszybciej powtórzyć. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy ponownie już wkrótce!

tekst: Marek NahajowskiDSC_0403