DSC_0009Nietypowy Dzień Babci i Dziadka w wydaniu studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. W szczególności zdrowie naszych najbliższych. Kierując się tą niezwykle prostą myślą studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu postanowili zadbać o zdrowie naszych dziadków. W efekcie współpracy Młodej Farmacji, Forum Dolnośląskiego Analityków oraz Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii został zorganizowany Dzień Zdrowia Babci i Dziadka. Akcja została przeprowadzona 23 stycznia 2016 w CH Borek.

Na miejscu studenci przygotowali liczne stanowiska, gdzie nasi dziadkowie mogli dowiedzieć się jak poprawnie przygotować się do badań laboratoryjnych, zmierzyć swój poziom cukru oraz ciśnienie. Przygotowaliśmy również stanowiska, gdzie mogli dowiedzieć się, jakie mają BMI, sprawdzić poziom wysycenia krwi tlenem oraz otrzymać analizę składu masy ciała.
PTSS Wrocław przygotował trzy stanowiska. Studenci udzielali porad, jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej, opowiadali też, czym jest bruksizm i jak sobie z nim poradzić. Każda chętna osoba mogła skorzystać z przeglądów jamy ustnej, gdzie studenci sprawdzali stan błon śluzowych oraz zębów z użyciem lampy MICROLUX.

Podczas naszych akcji korzystają nie tylko pacjenci. Tego typu wydarzenia również nam przynoszą wiele korzyści. Nabieramy doświadczenia w relacji lekarz – pacjent oraz mamy okazję do rozmowy z osobami które chętnie dzielą się z nami swoimi problemami. Dodatkową zaletą jest fakt, że możemy przyczynić się poprawy stanu zdrowia jamy ustnej naszych obywateli.

W badaniach prowadzonych przez członków wrocławskiego oddziału PTSS wzięli udział 46 seniorów oraz jeden 9-latek, a średnia wieku wyniosła 66 lat. Potencjalnie groźne zmiany na błonie śluzowej zauważyliśmy u 3 osób, a 34 miały ubytki pochodzenia próchnicowego. Wszyscy pacjenci zostali pouczeni o dalszym postępowaniu, prawidłowej higienie jamy ustnej oraz samokontroli błon śluzowych w kierunku zmian nowotworowych.

Ostatnie wydarzenie możemy uznać za wyjątkowo udane. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z MF i FDA. Wszystkim aktywnym członkom bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne nasze akcje!

DSC_0078