img_0701
Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii 19 listopada (sobota) przeprowadzi ogólnopolską akcję profilaktyczną pod nazwą „Projekt Niebieskie Usta – Profilaktyka Nowotworów Jamy Ustnej”. Listopad nie jest czasem przypadkowym, to miesiąc walki z nowotworami jamy ustnej. A niebieskie usta? To międzynarodowy symbol walki z tą chorobą.

W galeriach handlowych w dziewięciu miastach wolontariusze będą uczyć prawidłowej kontroli zmian i właściwej higieny jamy ustnej. O szczegółach całego przedsięwzięcia z Gabrielą Szul, pomysłodawczynią i koordynatorem wydarzenia rozmawia Marek Nahajowski.

Skąd pomysł na organizację takiej akcji? Czy w latach ubiegłych PTSS organizował podobne wydarzenia w skali ogólnopolskiej?
To pierwszy raz, kiedy akcja “Projekt Niebieskie Usta- Profilaktyka Nowotworów Jamy Ustnej” obejmuje całą Polskę”. Sam pomysł natomiast zrodził się kilka lat temu. Przedsięwzięć poświęconym tego typu zagadnieniom było dotychczas niewiele, a jest to problem bardzo istotny. Często organizowaliśmy akcje profilaktyczne we współpracy z Fundacją „Z uśmiechem przez życie”, jednak zawsze były to wydarzenia lokalne, nie obejmujące zasięgiem całego kraju.

Dlaczego temat nowotworów jamy ustnej jest tak ważny?
Większość ludzi na świecie nie jest świadomych istnienia tego problemu i często bagatelizują pierwsze objawy. Wczesna diagnostyka pozwala na uratowanie życia wielu osobom, a nie każdy wie, że podstawowe badania można przeprowadzić codziennie podczas podstawowych zabiegów higieny jamy ustnej. Nowotwory jamy ustnej mają olbrzymi wpływ na samopoczucie psychiczne pacjentów, ponieważ w późniejszych stadiach mogą prowadzić do trwałego oszpecenia, co często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Akcja będzie ogólnopolska, wolontariusze pojawią się we: Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Krakowie. Przygotowanie takiego przedsięwzięcia to wielkie wyzwanie.
Pomysł na akcje ogólnopolskie rodził się od dłuższego czasu, jednak udało się go wdrożyć w życie dopiero w zeszłym roku. Od razu osiągnęliśmy sukces, ponieważ akcja z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej zyskała uznanie nie tylko wśród mieszkańców naszego kraju, ale zwróciła uwagę także społeczności międzynarodowej, co pozwoliło nam wygrać dwie spośród czterech nagród w konkursie organizowanym przez IADS i FDI.

Chcielibyśmy, aby nasze akcje docierały do jak największej liczby osób, a jesteśmy w stanie to osiągnąć jedynie poprzez zacieśnianie współpracy pomiędzy lokalnymi oddziałami PTSS. Jednocząc się w obliczu problemu, możemy dużo więcej, niż działając w pojedynkę. Przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia oczywiście wymaga wielkiego zaangażowania wolontariuszy, ale także wsparcia sponsorów, którzy nadają profesjonalizmu naszym działaniom. Pomoc podczas akcji „Niebieskie Usta” otrzymaliśmy od firm Solomedica, Colgate i Curaprox Polska.

Na czym będzie polegała akcja? Na co mogą liczyć uczestnicy?
Studenci stomatologii przedstawią każdemu uczestnikowi sposób wykonania samokontroli błony śluzowej jamy ustnej podczas codziennych czynności higienicznych. Ponadto przypomnimy zasady prawidłowej higieny jamy ustnej – zaprezentujemy poszczególne techniki szczotkowania zębów, dodatkowe przyrządy ułatwiające oczyszczanie najtrudniej dostępnych miejsc oraz najnowsze produkty przeciwdziałające odkładaniu płytki nazębnej.

Można będzie również skorzystać z darmowych przeglądów, ponieważ to właśnie regularne wizyty u stomatologa są jednym z najważniejszych czynników prewencji nowotworów jamy ustnej.

Podczas akcji będziemy także malować uczestnikom usta na niebiesko, ponieważ jest to międzynarodowy symbol walki z nowotworami jamy ustnej. Każdy z uczestników otrzyma pastę firmy Colgate oraz folder Fundacji „Z uśmiechem przez życie”, dzięki którym będzie mógł wypróbować nabyte umiejętności w domu.

Czy kierujecie akcję do szczególnej grupy Polaków narażonej na niebezpieczeństwo zachorowania? A może każdy, niezależnie od wieku, powinien poddać się badaniu?
Akcja adresowana jest do wszystkich, ponieważ od najmłodszych lat powinniśmy kształtować świadomość istoty profilaktyki nowotworów jamy ustnej, dlatego nie skupiamy się jedynie na grupach najbardziej narażonych na zachorowanie.

Wielu Polaków nie posiada podstawowej wiedzy na temat prawidłowej higieny i samobadania, a w świadomości społecznej brakuje właściwej oceny problemu, który dotyczy coraz większej liczby osób. Im szybciej każdy z nas zda sobie sprawę z wagi profilaktyki, tym lepiej dla całego społeczeństwa. Zapraszamy zatem całe rodziny do odwiedzenia naszych stanowisk, naprawdę warto!

Jesteś Narodowym Koordynatorem Profilaktyki w PTSS. Jakie są Twoje oczekiwania związane z tą akcją?
Chciałabym, aby nasze działania dotarły do jak największej grupy osób, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia nowotworów w najwcześniejszych, uleczalnych stadiach.

Wszyscy musimy zrozumieć, że nawet najbardziej zaawansowane metody leczenia nie zastąpią właściwej, rutynowej profilaktyki, będącej najważniejszym elementem dbałości o nasze własne zdrowie.

15000062_1248939878478337_7299499174977114515_o