Wczoraj odbyła się akcja profilaktyczna, o której informowaliśmy. Członkowie PTSS Zabrze badali i edukowali wszystkich chętnych, którzy odwiedzili DH Supersam w Katowicach.

Akcja odbyła się równolegle również w innych polskich miastach, gdzie znajdują się oddziały PTSS. Skierowana była do wszystkich Polaków zainteresowanych oceną występujących u nich zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego i oczekujących ewentualnych porad.

Podczas akcji objaśnialiśmy złożony patomechanizm powstawania choroby, która może prowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów układu stomatognatycznego oraz istotnie obniżyć jakość życia chorego. Staraliśmy się uzmysłowić pacjentom, że problem może dotknąć każdego – niezależnie od wieku. Ze względu na to, że jest to schorzenie, o którym wciąż mało się mówi, symptomy często mylnie uznawane są za objawy innych chorób. Ludzie często nie mają świadomości, skąd wynikają ich dolegliwości.

Profilaktyka była głównym, ale nie jedynym celem przedsięwzięcia. Podczas akcji badaliśmy wszystkich chętnych i zbieraliśmy dane statystyczne za pomocą anonimowych ankiet, które posłużą do przeprowadzenia profesjonalnego badania epidemiologicznego.

Nasz oddział może pochwalić się zebraniem ponad 50 ankiet!

Podczas akcji działał kącik dla dzieci, w którym najmłodsi mieli okazję nauczyć się, jak prawidłowo szczotkować zęby. Przy jednym ze stanowisk również dorośli mieli okazję posłuchać wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej i rozwiać wszystkie dręczące ich wątpliwości na ten temat.Wspierający akcję sponsorzy ufundowali drobne upominki dla wszystkich uczestników. Bardzo dziękujemy firmom Colgate, HappyDental i SoloMedica, a także Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za wsparcie naszych działań.


A.N.