„W zdrowym ciele, zdrowy duch” , w zdrowych stawach, zdrowy ruch. Już po raz kolejny we Wrocławiu odbyła się akcja profilaktyczna „Wrocławianie, nie zgrzytaj!” organizowana przez PTSS Wrocław.

Celem projektu jest badanie czynności stawów skroniowo – żuchwowych wśród mieszkańców „miasta stu mostów”.
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej ludzi zaczyna budzić się z zimowego letargu, nabierając chęci do zadbania o swój wygląd, a także stan zdrowia. W dobie braku czasu ciężko jest znaleźć chwilę na odpoczynek, a co dopiero na profilaktyczną wizytę u lekarza. Na szczęście naprzeciw wychodzą studenci medycyny z IFMSA Wrocław oraz studenci stomatologii z PTSS Wrocław, którzy wykorzystując wszelkie dostępne środki przeprowadzają badania wśród klientów wrocławskich galerii handlowych.

W dniu 11 kwietnia podczas „Dnia Zdrowia” w CH Galeria Dominikańska, organizowanego w związku zeŚwiatowym Dniem Zdrowia ustanowionym przez WHO, odbywały się dwa projekty – „Wrocławianinie, nie zgrzytaj!” oraz „Szpital Pluszowego Misia” organizowany wspólnie z IFMSA o/ Wrocław. Dwa tygodnie później, w dniu 25 kwietnia w CH Bielany Wrocławskie podczas akcji IFMSA „Zdrowie pod kontrolą”, PTSS Wrocław również miał swój udział poprzez wymienione wyżej projekty. Natomiast 24 – 25 kwietnia studenci stomatologii badali stawy skroniowo – żuchwowe wśród studentów Politechniki Wrocławskiej.

„Wrocławianinie, nie zgrzytaj!” jest to coroczna akcja profilaktyczna PTSS Wrocław obejmująca swym zasięgiem początkowo wrocławskie uczelnie, w tym roku również galerie handlowe. Trwa ona przez dwa dni, w dwóch turach, aby móc zbadać jak najwięcej pacjentów. W dniach poprzedzających akcję studenci odbywają krótkie szkolenie dotyczące badania oraz wstępnej diagnostyki zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych przeprowadzane przez pracownika Katedry Protetyki UMed Wrocław. Uczestnicy zapoznają się z badaniem podmiotowym, czyli ankietą, którą wypełnia każdy pacjent przed rozpoczęciem badania przedmiotowego. Ankieta obejmuje pytanie o nawyki pacjenta oraz odczuwane przez niego dolegliwości bólowe w obrębie głowy, szyi i obręczy barkowej. Dalsza część kwestionariusza uzupełniana jest przez jednego ze studentów, podczas gdy druga osoba przeprowadza badanie przedmiotowe. Obejmuje ono badanie palpacyjne mięśni żucia, osłuchiwanie trzasków w stawach oraz pomiar zakresu ruchów żuchwy – mierzony jest zakres ruchów bocznych, doprzednich oraz odwodzenie żuchwy. Na tej podstawie wysuwana jest wstępna diagnoza nt. bruksizmu u danego pacjenta. Każdy pacjent może liczyć również na szybki przegląd, dzięki jednorazowym zestawom diagnostycznym  oraz drobny upominek w postaci próbki pasty Do zębów. W tegorocznej akcji zostało w sumie przebadanych prawie 200 osób.

Często badany jest nieświadomy swojego problemu, odczuwane dolegliwości bólowe wiąże z innymi czynnikami. Zdarza się, iż pacjent nie wie, do jakiego specjalisty powinien się zgłosić ze zdiagnozowanym przez studenta bruksizmem. Takie i inne wątpliwości, które towarzyszą badanym, wskazują na konieczność kontynuowania projektu w kolejnych latach, a być może rozszerzeniu go na całą Polskę.