Ksylitol – podstawa odpowiedniej profilaktyki

 

Przeciwpróchnicze właściwości ksylitolu, czyli zapobiegające powstawaniu ubytków w zębach, opierają się na jego zdolności do zapobiegania rozwojowi bakterii Streptococcus mutans wywołujących próchnicę. Bakterie jamy ustnej nie potrafią wykorzystywać ksylitolu jako źródła energii, toteż nie są w stanie rozwijać się w jamie ustnej.

Najnowsze badania dowodzą, że regularne stosowanie ksylitolu nie tylko zapobiega próchnicy, ale również regeneruje już powstałe uszkodzenia szkliwa. Ponadto ksylitol zmniejsza ilość płytki nazębnej oraz jej zdolność do osadzania się na powierzchni zębów. Wówczas łatwiej usunąć tworzący się osad nazębny.

Badania kliniczne dowodzą, że regularne żucie gumy ksylitolowej przez matki małych dzieci w istotny sposób zmniejsza przenoszenie z matki na dziecko bakterii Streptococcus mutans wywołujących próchnicę. W ten sposób ryzyko próchnicy zębów u dzieci ulega opóźnieniu. Wstępne badania wskazują również na to, że ksylitol zapobiega rozwojowi najbardziej powszechnej bakterii (Streptococcus pneumoniae), wywołującej u dzieci ostre zapalenia ucha.

Regularne stosowanie pastylki ksylitolowej pomaga w sposób istotny na problemy osób cierpiących na uciążliwą suchość w ustach. Przy zmniejszeniu wydzielania śliny wzrasta liczba bakterii próchnicotwórczych, a ryzyko próchnicy zębów wzrasta wielokrotnie. Ksylitol stanowi bezpieczny środek zwiększający wydzielanie śliny.

Odkryto, że obfite wydzielanie śliny zwiększa zdolność organizmu do wydalania składników pokarmowych i produktów ich rozpadu takich jak kwasy organiczne. Kwasy te powstają w wyniku rozpadu węglowodanów pod wypływem drobnoustrojów próchnicogennych. Kwasy organiczne atakują powierzchnię zębów, powodując demineralizację, czyli rozpuszczanie minerałów szkliwa.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stomatologia w pigułce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ksylitol – podstawa odpowiedniej profilaktyki

 1. Witamy serdecznie!

  Zapraszamy do zapoznania się z naszą nową stroną!

  http://xylitol-usmiech.com/o-ksylitolu/
  https://www.facebook.com/XylitolUsmiech

  Numer telefonu: +48 790 286 417
  Z poważaniem,
  Xylitol Uśmiech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>