Akcje profilaktyczne

         Lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii  rozpoczął akcje profilaktyczne w nowym roku akademickim 8 listopada w Przedszkolu nr 6 w Lublinie. Akcja odbyła się z udziałem 9 studentów (Izabela Bieleń z II roku), ( Patrycja Szacoń, Ewa Targońska, Magdalena Szpala, Karolina Śledź, Monika Waleszkiewicz, Marta Baran, Natalia Pochroń z III roku) i ( Dawid Szot z IV roku).  Wzięło w niej udział 30 dzieci.

       Kolejną akcję przeprowadziliśmy 13 grudnia w Przedszkolu nr 39 w Lublinie               z udziałem 9 studentów ( Izabela Bieleń z II roku), (Patrycja Szacoń, Ewa Targońska, Magdalena Szpala, Karolina Śledź, Natalia Pochroń, Monika Waleszkiewicz, Beata Rola   z III roku) oraz (Małgorzata Osiecka z IV roku). Wzięło w niej udział 50 dzieci.

           Nasze spotkania rozpoczęliśmy od krótkiego przedstawienia o przygodach Ząbka   i jego towarzyszy: Cukierkowego Potwora, Szczoteczki i Pasty. Chcieliśmy pokazać dzieciom, co może stać się z zębami w przypadku, kiedy spożywamy nadmierną ilość słodyczy a ich higienę odstawiamy na dalszy plan. Kolejnym etapem naszych spotkań była zabawa, w której uczestnicy odpowiednio dopasowywali produkty pozytywnie lub negatywnie wpływające na stan uzębienia. Na zakończenie pokazaliśmy instruktaż prawidłowego mycia zębów. Pytaliśmy też przedszkolaków co wiedzą o pracy lekarza dentysty. Dzieci rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania typu „prawda czy fałsz”.
Chcieliśmy upewnić się, że nie będą miały wątpliwości, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki takim akcjom przekonujemy się, jak dużą wiedzę z zakresu profilaktyki już posiadają. Wierzymy, że wspólnie uda nam się zwiększyć liczbę dzieci mających zdrowe zęby. Fot. Magdalena Szpala –Przedszkole nr 39 w LublinieFot. Magdalena Szpala –Przedszkole nr 39 w Lublinie

Fot. Magdalena Szpala –Przedszkole nr 6 w LublinieFot. Magdalena Szpala –Przedszkole nr 6 w Lublinie

Koordynator ds. profilaktyki lubelskiego oddziału PTSS
Patrycja Szacoń