Ksylitol – podstawa odpowiedniej profilaktyki

 

Przeciwpróchnicze właściwości ksylitolu, czyli zapobiegające powstawaniu ubytków w zębach, opierają się na jego zdolności do zapobiegania rozwojowi bakterii Streptococcus mutans wywołujących próchnicę. Bakterie jamy ustnej nie potrafią wykorzystywać ksylitolu jako źródła energii, toteż nie są w stanie rozwijać się w jamie ustnej.

Najnowsze badania dowodzą, że regularne stosowanie ksylitolu nie tylko zapobiega próchnicy, ale również regeneruje już powstałe uszkodzenia szkliwa. Ponadto ksylitol zmniejsza ilość płytki nazębnej oraz jej zdolność do osadzania się na powierzchni zębów. Wówczas łatwiej usunąć tworzący się osad nazębny.

Badania kliniczne dowodzą, że regularne żucie gumy ksylitolowej przez matki małych dzieci w istotny sposób zmniejsza przenoszenie z matki na dziecko bakterii Streptococcus mutans wywołujących próchnicę. W ten sposób ryzyko próchnicy zębów u dzieci ulega opóźnieniu. Wstępne badania wskazują również na to, że ksylitol zapobiega rozwojowi najbardziej powszechnej bakterii (Streptococcus pneumoniae), wywołującej u dzieci ostre zapalenia ucha.

Regularne stosowanie pastylki ksylitolowej pomaga w sposób istotny na problemy osób cierpiących na uciążliwą suchość w ustach. Przy zmniejszeniu wydzielania śliny wzrasta liczba bakterii próchnicotwórczych, a ryzyko próchnicy zębów wzrasta wielokrotnie. Ksylitol stanowi bezpieczny środek zwiększający wydzielanie śliny.

Odkryto, że obfite wydzielanie śliny zwiększa zdolność organizmu do wydalania składników pokarmowych i produktów ich rozpadu takich jak kwasy organiczne. Kwasy te powstają w wyniku rozpadu węglowodanów pod wypływem drobnoustrojów próchnicogennych. Kwasy organiczne atakują powierzchnię zębów, powodując demineralizację, czyli rozpuszczanie minerałów szkliwa.

 

Opublikowano Stomatologia w pigułce | 1 komentarz

Misja: Usmiech

Od bierzącego roku wyszlismy z inicjatywą przeprowadzenia akcji “Misja uśmiech”pod patronatem prof. Katarzyny Emerich, która ma na celu edukację dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie podstaw higieny jamy ustnej, dentofobii oraz wizyty adaptacyjnej w gabinetcie stomatologicznym. Pierwsza wizyta odbyła się dnia 26.04.2013, studenci będący członkami PTSS mieli przyjemność gościć w przedszkolu nr 23 w Gdańsku. Dzieci były zachwycone, dowiedziały się jak prawidłowo szczotkować zęby oraz co je czeka na pierwszej wizycie u dentysty. Aby maluchy miło wspominały naszą wizytę, na koniec każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz drobny upominek. Misja uśmiech spotkała się z dużą aprobatą wychowawców dlatego postanowiliśmy kontynuować te przedsięwzięcie. Dnia 21.06.2013 odwiedziliśmy przedszkole nr 18 w Gdańsku. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na lipiec. Zamierzany kontynuować naszą akcję a także poszerzyć zakres “Misji uśmiech” o szkoly podstawowe w przyszłym roku akademickim.

 

Opublikowano Dni z życia ptss Gdańsk | Skomentuj

Piknik na zdrowie

Piknik na zdrowie to cykliczna impreza, organizowana corocznie przez Gdański Uniwersytet Medyczny w Parku Zielonym. Ponad sześćdziesiąt stoisk z różnych dziedzin medycyny, kilka tysięcy wykonanych badań, kilkaset udzielonych porad, konkursy, zdrowe jedzenie oraz mnóstwo dobrej zabawy – tak w skrócie można opisać to wydarzenie.
Jedno ze stoisk dumnie reprezentowali studenci stomatologii, członkowie PTSS. Udzielano wszelkich porad dotyczących zdrowia jamy ustnej, uczono prawidłowego sposobu szczotkowania, a także motywowano do utrzymania prawidłowej higieny. Ponadto chętni mieli okazję poddać się przeglądowi jamy ustnej. Dzięki temu, można było wykryć ewentualne patologie i skierować pacjenta do odpowiedniej poradni specjalistycznej. Otrzymywali również materiały informacyjne oraz próbki produktów stomatologicznych dobranych do indywidualnych potrzeb. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Opublikowano Dni z życia ptss Gdańsk | Skomentuj

OptiDam Kerr

Dzięki uprzejmości firmy Kerr , 27.04 w sobotę odbyło się bezpłatne szkolenie z zakresu teoretycznej i praktycznej pracy z koferdamem 3D OPITIDAM.
Z powodu bardzo dużego zainteresowania ze strony studentów stomatologii zorganizowaliśmy 3 tury szkolenia, każda po 20 osób.
Szkolenie obejmowało pół godzinny wstęp teoretyczny i półtora godzinny praktyczny trening z koferdamem. W dwuosobowych zespołach mieliśmy okazję poćwiczyć zakładanie koferdamu na fantomach z użyciem wszystkim potrzebnych do tego akcesoriów zapewnionych przez organizatorów szkolenia – firmę Kerr. Prowadzący w jasny i przejrzysty sposób przybliżył studentom tajniki pracy z koferdamem, dając jednocześnie możliwość samodzielnej pracy przy fantomie.
Mamy nadzieję że tym szkoleniem zaszczepimy wśród studentów pociąg do nowatorskich pomysłów w stomatologii i zapoczątkujemy cykl teoretyczno-praktycznych szkoleń na naszej uczelni.


Opublikowano Dni z życia ptss Gdańsk | Skomentuj

WESOŁYCH ŚWIĄT

 

Aby Wasze zdolności manualne sprawiały, że wszyscy zazdroszczą Wam koszyków, idealnych wycisków, lajtowych pulpitów, płytkich kieszonek i pięknej pogody!

Opublikowano Bez kategorii, Dni z życia ptss Gdańsk | Skomentuj

Przypadek 9

Podczas badania zaobserwowaliście zmianę na wardze – dobrze odgraniczona, o kolorze sinawo-białym, naprężona, nie sprawiająca dolegliwości bólowych. O co zapytalibyście pacjenta? Jaki jest tok leczenia? Czy węzły są powiększone? Z czym różnicujecie? Jaka jest etiologia? I co najważniejsze – jak leczymy?

 

Opublikowano Przypadki kliniczne | Skomentuj

Przypadek 8

Dzisiaj na wizytę przyszedł 60 letni pacjent – skarży się na dolegliwości bólowe, szczególnie podczas nagryzania. Z powodu znacznego zniszczenia koron – robicie zdjęcie. Jaki macie plan? Jak byście postąpili? Leczenie zachowawcze/protetyczne/chirurgiczne?

 

 

Opublikowano Przypadki kliniczne | Skomentuj

Chirurgia zastrzyki

Opublikowano Stomatologia w pigułce | Skomentuj

Ortodoncja punkty

 

NIEPARZYSTE:
 • Trichion (Tr)- punkt skórny na granicy skóry owłosionej głowy.
 • Nasion (N)- punkt skórny i kostny; skórny leży w największym zagłębieniu nosowo-czołowym, a punkt kostny leży na szwie nosowo-czołowym.
 • Subnasale (Sn)- leży na przejściu skórnej przegrody nosa w wargę górną; punktowi temu odpowiada punkt kostny A wg. Downsa, który leży w największym zagłębieniu pod kolcem nosowym.
 • Labrale superius(Ls)- punkt skórny leży na granicy skóry i czerwieni wargi górnej.
 • Stomion(Sto)- leży na styku czerwieni wargi górnej i dolnej.
 • Labrale inferius(Li)- punkt skórny leży na granicy skóry i czerwieni wargi dolnej.
 • Supramentale(Sm)-  punkt skórny leży w największym zagłębieniu bruzdy nadbródkowej; odpowiada mu punkt kostny B wg. Downsa.
 • Pogonion(Po)- punkt skórny i kostny, najbardziej do przodu wysunięty punkt bródki.
 • Gnation(Gn)- najbardziej ku dołowi i do przodu wysunięty punkt bródki.
 • Menton(Me)- najbardziej ku dołowi wysunięty punkt bródki.
PARZYSTE:
 • Orbitale(O)- punkt skórny i kostny, leży w miejscu przecięcia się linii opuszczonych ze środka źrenic patrzących w dal z dolnymi brzegami oczodołów.
 • Porion(P)- leży na górnym brzegu otworu słuchowego zewnętrznego.
 • Zygion(Zy)- punkty skórne i kostne leżące najbardziej bocznie na łukach jarzmowych
 • Gonion(Go)- punkty skórne i kostne leżące najbardziej ku tyłowi i dołowi na kącie żuchwy
 • Auriculare(Au)- środek otworu słuchowego zewnętrznego
 • Tragion(T)- punkty skórne na górnych brzegach skrawka ucha
 • Alare(Al)- punkty skórne skrzydeł nosa
 • Cheilon(Ch)- punkty skórne kątów ust
Opublikowano Stomatologia w pigułce | Skomentuj

Przypadek 7

45-letni pacjent przychodzi do gabinetu z powodu zauważanego przez rodzinę fetor ex ore. Przeprowadzony wywiad ogólny eliminuje dolegliwości z układu pokarmowego, pacjent nie zgłasza choroby wątroby. Po badaniu przedmiotowym decydujecie się wykonać zdjęcie pantomograficzne.

Dlaczego zdecydowaliście się wykonać zdjęcie? Co było widoczne w badaniu przedmiotowym? Co widzicie na zdjęciu? Jaki jest Wasz plan leczenia? Jak rokuje pacjent? Jakie metody leczenia byście mu zaproponowali?

Opublikowano Przypadki kliniczne | Skomentuj